top of page

נסיעה ליפן מרץ- אפריל 2015

מאת: שו סקי שיהאן אלי ביטרן

 

חזרתי מיפן בשלום במצב רוח מרומם וסיפוק רב מהמשימות שהטלתי על עצמי.

נסיעתי ליפן התחלקה לשניים:

הראשונה- הונבו דוג'ו אייקידו טוקיו, בהמשך לאיוואמה דוג'ו במחוז איברקי.

 

השנייה- הזמנה לאמן בדוג'ו של ג'ון שיהאן אינדן בטוקיו, דוג'ו חדש שנחנך לא מזמן.

 

עזבתי את משפחתי ברגשות מעורבים כאשר באותו זמן קיושי חגי יצא לבחינה ב''הונבו''(בית הספר הראשי) ניו-יורק לבחינה לדאן 5 בסאידו קרטה. מועד הנסיעה ליפן היה חשוב כי באותו זמן תיאמו לנו פגישות חשובות מאוד שעוד ידובר עליהם בעתיד.

 

הגענו לטוקיו-אנוכי, סנסאי איתן בן מאיר ב- 29 במרץ 2015 בטיסה ארוכה שכללה עצירה במוסקבה.וביום למחרת ב- 30 לחודש מרץ בשעה חמש בבוקר השקמנו לאימון ראשון בהונבו-דוג'ו אייקידו טוקיו, וכך גם למחרת. ב- 31 למרץ יצאנו לאיוואמה דוג'ו מה שנחשב למקור בו צמחו שורשיו של אייקידו בכלל.

איוואמה דוג'ו היה גם ביתו של המייסד. בתמונה פסטוראלית  ניתן לדמיין בית יפני מסורתי, מסביבו עצי סאקורה ,לידו ביתנים האחד מטבח המשמש לאוצ'י דאשים, חדרי שינה ושירותים. מעבר לכביש בקרבת המקום נמצאת הג'ינג'ה-מקדש אייקי-שינטו.

האורחים המגיעים למקום נחשבים לאוצ'י דאשי- תלמיד החי בדוג'ו ומקדיש את עצמו לאימונים  ולאחזקה  השוטפת  של הדוג'ו, כך למעשה חיינו במשך שבוע שלם. 05:00 בבוקר השכמה, התארגנות ובבגדי גי ואקמה הדבר הראשון הוא לנקות את הטטאמי (מזרן) של הדוג'ו ולהכינו לשיעור בשעה 06:00 בבוקר. על פי המסורת התלמידים ממתינים לבואו של השיהאן מחוץ לדוג'ו בשורה, עם בואו קודים קידת שלום ואומרים OHOYO GOZAIMASU ''בוקר טוב'' ונכנסים לדוג'ו בעקבות השיאהן. שיעורי הבוקר התבססו על אימוני נשק-''קן-ג'יטסו'' אימוני חרב עץ. אימונים אלו השאירו בנו חותם עמוק ופעורי פה!

 

עם סיום השיעור מתרכזים כל הקבוצה לניקיון ואחזקת הדוג'ו, ניקוי המזרון והשינזן-הקמיזה אליו קודים קידה מסורתית.

בהמשך היום התארגנה הקבוצה לארוחת בוקר ולקראת השעה 10:00 שוב יוצאת הקבוצה למשימות שטח: ניקיון הג'ינג'ה הנמצאת בקרבת הדוג'ו, מה שהיה הדוג'ו הראשון של אייקידו במחוז איבראקי.

ניקיון הג'ינג'ה נעשית על פי המסורת בהקפדה כמקובל בסיגנון היפני ולגרוף את השטח בקווים ישרים ניקיון העלים הנושרים והעצים מסביב לג'ינג'ה, ניקיון הביתנים ,המטבח והשירותים. בשעות הערב הכנות לקראת אימון אשר מתחיל בשעה 19:00 בערב ובהמשך ארוחת ערב משותפת. לעיתים גם השיהאן משתתף בארוחה זו או סנסאים אחרים אשר נמצאים במקום.

 

כך עברנו שישה ימים כשהיום הראשון דומה לכל יום עד ליום האחרון.

ביום א' 5/4 נפרדתי מחבריי לקבוצה איתן בן מאיר ועמנואל עמרני והם היו בדרך לנליטה ומשם לישראל ואני המשכתי לחלק השני בנסיעה שלי.

בשעה 09:00 בבוקר הגיע ג'ון שיהאן הינדן(דאן 6) ואשתו איה מסניף סאידו קראטה בטוקיו לאסוף אותי על מנת להעביר אימוני סאידו קראטה בסניף בטוקיו, זאת הייתה זכות גדולה מאוד וכבוד גדול לסניף הישראלי להעביר אימוני KATA-BUNKAI על בסיס עקרונות של טכניקות KION KATA ממבט שלי ומתגובות שקבלתי, השיעורים היו מעניינים מאוד ולהערכתי שונים ממה שהם רגילים לקבל לכן זה היה מאתגר לשנות להם צורת אימון ולתת להם להתמודד באופן שונה ומשכנע ולערכתי זה גם הצליח.

ג

'ון שיהאן אינדן אירח אותי בצורה מכובדת מאוד כמו שיפני יודע לעשות, במשמעת, בתרבות ובאהבה, התרשמתי מאוד מהדוג'ו החדש שלו ומהדרך בה בחר לחיות סביב הדוג'ו. לאחר שלושה ימים בחברת תלמידי הסאידו קראטה היפני חזרתי לישראל מרוצה ומלא באנרגיות חיוביות.

 

שמחתי לשתף אתכם בחוויה שעברתי באימוני האייקידו והדרכתי בסניף סאידו קראטה בטוקיו יפן.

bottom of page