top of page

המשמעויות השונות של הקאטות

אימוני סאידו קראטה כוללים בתוכם אימוני ''קטה'' שפירושה מיפנית לעברית הינו ''מבנה תנועתי'' הקטה הינה צורת אימון חשובה מאוד בעולם אומנויות הלחימה בכלל ובאומנות הלחימה קראטה בפרט. מבנים תנועתיים אלו כוללים בתוכם טכניקות הגנה עצמית המתארות מצבי התקפה שונים מול יריב אחד או מספר יריבים המתקיפים מכיוונים שונים על כן הקטה מתרגלת את הלוחם להתמצאות במרחב ומחדדת את יכולת התגובה, ריכוז ושליטה בגוף ובטכניקה. קטות רבות משלבות בתוכן תנועות איטיות שמטרתן לתרגל נשימה עמוקה וריכוז וחיזוק השרירים בזמן התנועה.

 

הקטות בשיטת סאידו קראטה הן ברובן קטות שאף נפוצות בשיטות קראטה אחרות כגון ''שוטו-קאן'' ,''גוג'ו-ריו'' ו''קיוקושין-קאי'' ובנוסף קטות של שיטת הסאידו קראטה שנבנו ע''י מייסד השיטה ''קאייצ'ו טאדשי נקמורה''.

כל קטה קיבלה שם שהינו בעל משמעות פילוסופית או מסר חינוכי המועבר לתלמידים שצריכים לזכור מעבר לביצוע הטכני גם את משמעות השם של הקטה אותה הם מבצעים.

 

1. תאקיוקו   (TAIKYOKU ) - פירושו לראות את כל התמונה ולא להתמקד בפרטים קטנים  ושוליים.

 

2. פיניאן   ( PINIAN )  - פירושו שלום והרמוניה. אף על פי שבקאטה יש  תנועות פיזית שבהן משתמשים ללחימה , המטרה של הקאטה היא לפתח נפש  רגועה  ושלווה , והרמוניה בין הגוף למחשבה .

 

3. סאנשין נו קאטה (SANCHIN KATA ) זוהי הקאטה הותיקה ביותר בקראטה-דו. הפירוש בתרגום חופשי הוא "שלוש נקודות" או "שלושה שלבים". סאנשין   מבקשת לפתח שלושה שלבים בבת אחת :

   א.  המחשבה , הגוף והטכניקה .

   ב.  האברים הפנימיים , מחזור הדם ומערכת העצבים .

   ג.   שלוש הפעמים שבהן נותנים " קיאי " בחלקו העליון של הראש , הסרעפת  , והבטן הנמוכה   .

הסאנשין היא הקאטה שבה כל תנועה נעשית במצב של מתח מושלם, מלווה בנשימה עמוקה וחזקה דבר זה מכוון לחיזוק השרירים ופיתוח נשימה נכונה. האימון מביא לפיתוח של ה " קיאי" , ולתיאום בין המוח לגוף . הוא גם מלמד עבודת רגליים וידיים בסיסיים וטכניקות בסיסיות של בלימות .

4. גקסאי- דאי , גקסאי - שו ( GEKISAI SHO - GEKISAI DAI ) " דאי " פירושו גדול.  "שו " פירושו קטן. הסיווג של הקאטות ( גדול / קטן ) הוא פשוט תחליף לשימוש במספרים . הפירוש של " סאי " הוא מצודה או מבצר, דבר שאתה בונה. פירוש " גאק " דבר שאתה מפרק . הקאטה מלמדת חוזק דרך תנועה  ועליונות וכך להביס את הנוקשה , החזק והלא גמיש .

 

5. צקי נו קאטה ( TSUKI NO KATA ) - פירוש הקאטה הוא מזל. העיקרון הוא להבין שמזלך בעתיד תלוי במאמצך בהווה , לדוגמא: ביצוע קאטה בצורה טובה אינו ענין של מזל אלא תוצאה של בחירת המטרה לביצוע נכון של הקאטה , ואז המאמץ היום יומי על מנת להגיע למטרה זו .

6. סאיה (SAIHA ) - הפירוש והמשמעות של קאטה זו הוא גל גדול. דביקות בעקרון שלא חשוב מה גודל הבעיה שעומדת לפניך, אם נחישות-דעת ורוח." בושידו " חזקה ניתן לעבור את הבעיה  .

 

7. טאנשו (TENSHO ) - כוונתו היא יד מתגלגלת ומשוחררת. להזכיר גם את "שלוש הנקודות " המוזכרות בסאנשין -קאטה .

 

8. סייאנשין ( SEIENCHIN ) -מקורה של הקאטה אצל איש המלחמה ,הסמוראי. על-מנת  שיוכל לצאת למסעות ארוכים של חודשים ויותר, היו הסמוראים זקוקים לחיזוק הכוח והרוח. הקאטה הזו ארוכה, איטית עם הרבה תנועות ,בנויה מעמידת קיבא-דאצ'י , הרגליים כואבות ועייפות ,החשוב זה הרוח החזקה שנהיית ברורה לגמרי .  

 

9. בו קאטה צ'יאון (BO KATA CHION) פירושו ידע המושלם, ידע המושלם של כל תנועה וטכניקה זה הצעד הראשון בביצוע אמיתי. לחפש ידע מושלם זה הכח להשיג מטרה בעלת ערך לעצמך.  

 

10. יאנצו (YANSU) הפירוש הוא שמירה על טוהר, להיאבק על שמירת האידיאלים והעקרונות, יותר מלהתפשר על התועלת שלי.     

 

11. קוריוגו ג'ו שיאו (KORYUGOJUSHIHO) פירושו ידע של 54 צעדים. העיקרון שכל צעד שאתה עושה מקשר אותך לצעד הבא, העבר שלך מקשר אותך עם ההווה, והווה שלך עם העתיד, באותה דרך מודרנית מקשר אותך למסורת. זה חשוב להכיר שמה שאתה תשיג זה תמיד תוצאה של צעדים שעשית ע"מ להגיע לשם. אתה צריך לא לשכוח להעריך את הוריך ומורייך, השורשים והמסורת מאיפה שהגעת.

 

12.קאנקו (KANKU )- קאטה זו ידועה כ"השמש העולה" או ''להביט אל השמיים'' התרגום "קאן" משמעותו קיום הטוב ו "קו" פירושו יקום או אויר או ריקנות, תנועת הפתיחה של הקאטה מציגה את צורת משולש מעל הראש, אנחנו מציגים את המשולש עם הידיים נשענים לאחור מביטים דרכו ליקום ולשמש העולה, המשמעות הוא בכך שלא משנה מה הבעיות או הדילמות שאתה נתקל מולם כל יום השמש עולה מחדש והיקום לפנייך, שום דבר לא כל כך איום ולמרות כל הקשיים כל זמן שאתה כאן השמים והשמש לפנייך, אתה לעולם לא תובס.

 

השמות והמשמעויות של הקאטות הם חשובות, הם לא צריכות להישכח ולא להיות מדוקלמות כלאחר יד. כל זמן שאתה מבצע קאטה אתה צריך לרכז את המחשבה שלך לעקרון ולידע מאחורי הקאטה.

bottom of page