top of page

מושגים בסאידו קראטה

''אויה  נו און''  - ''OYA NO ON''  -  (  היה אסיר - תודה להוריך  )

לעתים קרובות שומעים אנו את האמירה :''אילמלא ההורים שלנו, לא היינו פה" . חשוב מאוד, שנדע תמיד להעריך את הורינו ואת מה, שעשו עבורנו. רצוני הוא, שכל תלמידי יהיו אסירי תודה להוריהם. מניסיוני אני מתפלא ממה שעשו הם בדאגתם לקיום הפיזי והשכלי ולהתפתחות הרוחנית שלי ושל אחי ואחיותיי .

בהיותי רווק חשבתי שיש בי מלוא הערכה להורי. מאוחר יותר נישאתי וחשבתי, שהנה עכשיו אני מסוגל יותר להעריך את הורי. וכשנולד לי ילד משלי, חשבתי: עכשיו לבסוף אני באמת יודע ויכול לתת את מלוא ההערכה להורי. כל מה שברצוני להגיד הוא, שככל שאנו מתבגרים  וצוברים ניסיון - חיים, גדלים  האהבה והכבוד  שאנו רוחשים להורינו. קיים בנו תמיד הדחף להיזכר בהורינו במיוחד בימי חג, כמו: ראש השנה, יום האם, וחגים דומים אחרים .

לפעמים מצטערים אנחנו, שאין באפשרותנו  לקנות להם מתנה יקרת ערך כפי שהיינו רוצים לעשות. ישנה מתנה אחת שלפי הרגשתי היא המתנה הטובה ביותר שנוכל להעניק להורינו המתנה היא: להיות בריאים, חזקים ומאושרים בגופנו- זאת מתנה מההורים. לכן שמירת הגוף, הזנתו, בנייתו וחיזוקו מראה על הערכתנו הרבה למתנה זאת . אם אנו בונים נכונה את גופנו, אנו מפתחים יחד עם זאת רוח חסונה , הבונה שלמות ואושר .

וזהו, בעצם מה שרוצים הורינו ומה שהם מאחלים לנו: בריאות ואושר. אם נהלך בפנים עגומות , נרטון ונתלונן כל הזמן על מצבנו הכלכלי הירוד, או על מצבנו הבריאותי הלקוי , או על חוסר הסיפוק שבחיינו - יגרום כל זאת צער להורינו . הם מיד יאשימו את עצמם  על שלא הצליחו, למרות כל מאמציהם, לתת לצאצאיהם חיים טובים, כפי שבאמת רצו. גולת הכותרת של מאמצי ההורים והפרס הכי יקר עבורם  זה בריאות ואושר ילדיהם. כאשר אנו בריאים, אנו במצב טוב יותר להכיר ולגלות את ההזדמנויות הטובות , שנקרות בדרכינו .

כשאנו מתאמנים בדוג'ו, אנו עושים זאת למען צמיחת גופנו ולהתפתחותו. אולם גם מתוך  מחווה של הכרת תודה להורינו, שנתנו לנו גוף בריא ושלם שניתן לאמנו ולהביא לשלבים גבוהים  .

 

 

''קנג'ו  נו  ביטוקו'' –''KENJO  NO  BITOKU''  -  (עם כוח  אמיתי באה הצניעות)

הסימנים ביפנית של הכותרת מדברים על הערך של הצניעות והענווה .

להיות ענו זוהי תכונה מהותית של הסמוראי ושל  תלמיד הסאידו קראטה. ללא הענווה, הקראטה   יכול להיות הרסני ולשמש למטרת הרס. תופעה שעלולה ליצור בציבור רושם שלילי . הצניעות באה יחד עם התודעה, שאנו מסוגלים לעשות את גופנו לחזק ביותר, אך יחד עם זאת לדעת  שהוא חלש באופן יחסי .

האדם הוא הייצור החלש בין בעלי החיים ואנו צפויים לכל מיני מחלות וחוליים כך גם הגיל הינו יריב , שאי אפשר לנצחו. לכן, כשאדם מסתובב  בד'וגו או מחוצה לו עם הרגשה של בטחון  מופרז, הדבר משקף בורות בנוגע לחיים ובנוגע לעצמו. קולניות מוגברת, שחצנות חוסר כבוד לזולת והפגנת כוח כלפי אחרים- כל אלה מצביעים על חוסר צניעות. אנחנו-תלמידי הסאידו קראטה ,נאבקים לבנות לעצמנו גוף חזק,  אך יותר מכך אנו משתדלים לחזק את רוחנו ולפתח לעצמנו אופי חזק. הכוח המשתלב  עם רוח הצניעות  מוביל אותך אל רוח ''הבושידו''.

הסמוראי  הוא חזק אך גם חלש: בעל בטחון עצמי, אך ללא בטחון עצמי מופרז ותמיד מסתכל על עצמו בפרספקטיבה עם העולם מסביב .תלמיד קראטה צריך לשאוף להגיע לאותה נקודת מבט .

 

 

''אושי שינובו'' –''אוס''- ''OSHI  SHINOBU''  ''OSU''  (היה סבלני כלפי עצמך וכלפי אחרים)

הסימון של ''אוס'' ביפנית  מורכב משני סימנים. הסימון הראשון ''אושי'' משמעו להשיג, לשמור. השני שבהם מוליך אל הרעיון של ''שינובו'' - סבלנות .

מכאן , בצירוף הזה ''אוס'' פירושו:  "היה סבלני".

''אוס'' היא מלה, הנאמרת מאות פעמים בעת האימונים בסאידו קראטה  בדוג'ו. לחלק מאתנו היא נתפסת כהוראה חסרת חשיבות של מדריך, או בכיר מאתנו. אם לא נבין את משמעותה, היא גם תתבצע מכנית .

במובן הבסיסי שלה , ''אוס'' היא ברכה הנאמרת לחברינו ולבכירים עלינו. היא גם סימן לכבוד והערכה גם לאנשים וגם לדוג'ו . לכן, חשוב המסר שבאמירת ''אוס''.

בכל פעם, שנאמר מילה זו עלינו להזכיר לעצמנו להיות סבלניים, או ''שינובו'' .

קל מאוד לאבד  את הסבלנות  בגלל כל מיני  סיבות . מזג - האוויר או כל אי נוחות אחרת מביאה את התלמיד  ללחץ ולנטייה לאבד את הסבלנות .

זהו מצב רע ועלינו לומר: "אוס" על מנת להזכיר לעצמנו את הסבלנות  הנדרשת מאתנו.

מטרת אימוני הסאידו קראטה היא לפתח גוף חזק והגוף מתאמן בעזרת אימון המוח.

מוח בריא יוצר רוח בריאה. רוח בריאה יוצרת אישיות מתואמת  ( הרמונית ) .

על מנת להשיג את כל אלה באימונים - יש צורך בסבלנות .

באומרנו: "אוס" אנו מחזקים את נחישותנו להשיג את המטרה האמיתית  של הקראטה .

הדבר  נכון  גם לכל שטחי החיים. אין אני בא לומר, שאדם צריך להמתין בסבלנות עד שתיפול בידיו ההזדמנות בחיים - אבל ככל שיהיה הוא סבלני, יוכל טוב יותר לראות ולמצוא  את ההזדמנויות  החולפות מולו . היה סבלני לעצמך ולאחרים. תן לעצמך לצמוח ולהתפתח ותן לאימונים את השהות לעכל את השפעתם. הזכר לעצמך רעיונות אלה בקביעות .

בכל פעם שאתה מברך את שיהאן, סנפאי,  ואת חבריך ב "אוס" זכור שיש בזה מסר .

bottom of page