top of page

ביקור נידיימה בישראל - החוייה האישית שלי

מאת: נדב היימן

 

אמנם אירוע רודף אירוע והיום כבר כולם מדברים על הזכייה של מכבי תל אביב בגביע אירופה בכדורסל, אבל ... זה הזמן לומר שאפו ענק למשפחת ''ביטרן-אומנויות לחימה ותנועה'' על ארגון יוצא מן הכלל של ביקור ''נידיימה'' אקירה נקמורה בישראל ,סגן יו''ר ארגון הסאידו קראטה העולמי.

היתה זו חגיגת קראטה מרגשת , מיוחדת ,עם  אווירה שונה ומאחדת של כולנו.

 

שבוע לפני שנידיימה הגיע לישראל הייתי בהונבו (הדוג'ו הראשי של הסאידו קראטה) בניו יורק באימון אצל ''קייאצ'ו'' טדאשי נקמורה-מייסד שיטת הסאידו קראטה, קיבלו אותנו כ"כ יפה, בצורה מכובדת וביתית, קייאצ'ו אפילו כתב את השם שלי על ה ''גי''(בגד קראטה) לא ניתן לתאר את ההתרגשות שלי והחיוך שלא ירד ממני ב 15 דקות שלאחר מכן.

 קייאצ'ו מסר דרישת שלום לכולם, וגם ללא המילים מרגישים שהוא מאוד מכבד ומעריך את סניף הסאידו קראטה הישראלי -שזה מחמם את הלב ונותן הרגשה טובה. בסיום האימון קראטה  הודיתי לקייאצ'ו ואמרתי לו שלהיות 9500 ק"מ מהבית ולקבל שעה אחת של הרגשה של בית זו הברכה הכי גדולה שאני יכולתי לקבל. כשיצאתי אמרתי לשני, אשתי שהיה מרגש ,מדהים וכבוד גדול להתאמן אצל ''מייסד'' של שיטת קראטה ו...בלי אבל ...אבל אני מרגיש שבדוג'ו שלנו יש משהו אחר... ושתקתי כי לא היו לי את המילים.

נחתנו בארץ 5 ימים אחרי עם יעפת (ג'ט לג) מסאן פרנסיסקו  שלא עבר כ"כ מהר... ישר לאימון קראטה עם ''נידיימה'' באולם הספורט של תיכון מטרווסט ברעננה. מהתמונות בפייסבוק ראיתי שהביקור נהיה מוצלח מרגע לרגע.

 

תמונות של ''נידיימה'' נוחת בנתב''ג ואיזו קבלת פנים חמימה וביתית ממתינה לו, לאחר מכן ביקורים ''ביד ושם''  שלפי מה ששמעתי היו ארוכים ממה שתוכננו- פשוט כי זה עניין ונגע, ובסוף הוא אפילו ישב בתוך מטוס קרב  במהלך ביקור מיוחד בבסיס חיל אוויר שזה לא יאמן כי לי מ 3 שנים בצבא יש רק תמונות בתוך ג'יפ צבאי (-:  האימון קראטה של ''נידיימה'' עם הילדים שהיה מקסים וכמה שהם נהנו.

אני יכול לומר ממקור ראשון (כאב לילד שמתאמן בקראטה)שהייתה התרגשות גדולה של הילדים לקראת האימון קראטה, תוך כדי האימון, ולפחות מהגיזרה הפרטית שלי,ההתלהבות וההתלהבות מהחוויה לא עברו. מומלץ לראות את התמונות מהאימון קראטה לילדים הם לא הפסיקו לחייך וליהנות.

 

האימון קראטה לבוגרים היה מאוד מרגש, לפחות בשבילי, מכיוון שאחרי שהתאמנו ,וללא ספק שהיה אימון קראטה מדהים מהרבה מאוד בחינות . בסוף האימון שו-סקי שיהאן אלי ביטרן הודה ל''נידיימה'' שהגיע לישראל בתקופה מאוד לא פשוטה עבורו ועבור קייאצ'ו בדוג'ו בניו יורק, ואמר שלהיות כולנו כאן, מתאמנים בסאידו  קראטה ביחד במדינה שלנו..זהו הניצחון הגדול שלנו אחרי מה שעברו יהודים 70 שנה קודם לכן – בשואה (קצת ציונות לנידיימה).

אותו רגע נפל לי האסימון.

אנחנו חיים את הסאידו קראטה, מגיעים לאימונים, משקיעים, הרבה פעמים קראטה משנה את תפיסת החיים שלנו לאט לאט בלהפוך לבני אדם טובים יותר, פתוחים יותר וקשובים לעצמנו לא פחות, אבל מה שיש יותר מכך זה החיבור שלנו באימונים לערכי ארץ ישראל, לחינוך, למסורת שלנו כעם שקשור עמוק בתוך תרבות יהודית שמלווה אותנו כבר אלפי שנים ,ובעיקר עם היסטוריה שיום יום מזכירה לנו את מקומנו על מפת העולם.

החיבור בין השניים קורה אצלנו בסאידו קראטה, בדוג'ו, הוא לא חייב לקרות ,אבל, זה להרגשתי ולהבנתי אחד השבילים שמובילים ואני חש בזה יותר ויותר- וזה מרגש אותי.

מתחושה זו בסיום אותו אימון קראטה הגיעו המילים אהבה ונתינה – הן נגעו באותה שתיקה שם בניו יורק בסיום האימון עם קייאצ'ו.. ומהר מאוד גם החזירו לי אותה ...בצורה רכה ושלמה.

קמתי הבוקר עם גאווה גדולה על מכבי תל אביב בכדורסל מאתמול בערב, על הטיסה לניו יורק והאימון עם קייאצ'ו, על החוויה המיוחדת בביקור של ''נידיימה'' בישראל. כנראה שככה זה כשהדברים מתחברים ושמחה רודפת שמחה.

נזכרתי במשפט של דוד של אבא שלי שאמר לי פעם "תמיד יש מקום לומר תודה – אל תתקמצן בזה , אם במקרה לא יגע באנשים שכיוונת ...  יגע בך ותראה כמה עוד מקום יש בך לתת ולקבל "

 

אוס!

 

נדב היימן  

bottom of page